Na poziv Grada za prikupljanje prijedloga glede uređenja Pragrandea, Zelena Istra je poslala prijedloge za izradu programskog zadatka.
Prije svega pohvaljujemo participativno kreiranje programskog zadatka prije krajobrazno-urbanističkog natječaja uređenja Pragrandea, jer je jako važno da stručna javnost i građani budu uključeni od samog početka. Na taj način se osigurava najbolja kvaliteta projekta te prihvaćenost projekta u lokalnoj zajednici.
Uvjeti u kojima živimo nepovratno su povezani s okolinom koja nas okružuje. Upravo zato, sve više postajemo svjesni neizmjerne važnosti očuvanja prirodnih staništa poput parka Pragrande, osobito ako uzmemo u obzir njegov status močvarnog područja. Močvare su ekosustavi od ključne važnosti koji pružaju ne samo dom mnogim biljnim i životinjskim vrstama, već imaju i dubok utjecaj na kvalitetu zraka, količinu padalina te kontrolu poplava.
Park Pragrande, kao takvo močvarno područje, nije samo estetski dragulj u krajoliku, već je i vitalni dio ekosustava koji pruža niz ekoloških, ekonomskih i socijalnih koristi zajednici. Kroz svoje bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta, park pruža izvor inspiracije, obogaćuje bioraznolikost te pruža mogućnosti za obrazovanje i rekreaciju.
U svjetlu sve većih izazova poput klimatskih promjena, urbanizacije i gubitka bioraznolikosti, važnije je nego ikad prije zaštititi i očuvati takva prirodna staništa. Plavo zelena infrastruktura, koju predstavlja i park Pragrande, postaje ključni alat u borbi za očuvanje okoliša i izgradnju otpornih zajednica.
U Hrvatskoj, plavo-zelena infrastruktura i močvarna područja igraju ključnu ulogu u očuvanju prirodnih resursa te prilagodbi na klimatske promjene. Stoga je važno ulagati u zaštitu i obnovu ovih područja, te ih integrirati u urbanističke planove i politike održivog razvoja kako bi se osigurala dugoročna dobrobit zajednice i okoliša.
U nastavku predlažemo elemente koje je potrebno uzeti u obzir prilikom izrade programskog zadatka za urbanističko-krajobrazno uređenje zone Pragrande:
U programskom zadatku za uređenje zone Pragrandea, predlažemo naglasiti sljedeće ključne točke:
1. Definiranje Pragrandea kao javnog botaničkog parka: Cilj je stvoriti neprofitabilnu rekreativno-edukativnu zonu namijenjenu svim građanima Pule, koja će služiti kao divlje zeleno srce grada, te biti isključivo pješačka zona bez automobila.
2. Ukinuće planirane prometnice: Predlažemo potpuno uklanjanje planirane prometnice koja bi podijelila zonu, te definiranje postojećeg bijelog puta kao glavnog biciklističkog ulaza u grad, zatvorenog za automobile.
3. Maksimalno smanjenje zona gradnje: Fokus treba biti na očuvanju prirodne ljepote i bioraznolikosti prostora. Planirane zone gradnje treba smanjiti i koristiti samo za sportsko-rekreacijske sadržaje malih gabarita.
4. Zaštita i očuvanje postojećeg ekosustava: Potrebno je maksimalno sačuvati Pragrande kao divlji močvarni eko sustav s vlastitom mikroklimom, te izvršiti minimalne intervencije za dobrobit građana i budućih generacija.
5. Studija utjecaja na okoliš: Potrebno je izraditi studiju utjecaja na sve zahvate, popisati i zaštititi postojeću bioraznolikost flore i faune u samom centru grada, te planirati prostor na način koji omogućuje suživot s divljom prirodom.
6. Revitalizacija vodnih resursa: Važno je zaštititi izvor vode Fontanelle i postojeće bunare, te izgraditi kišne vrtove radi kontrole odvodnje i povećanja kapaciteta vodenih resursa.
7. Proširenje zelenih površina: Potrebno je proširiti postojeći Urbani voćnjak, posaditi drvored uz kanal te urediti i opremiti edukativnim materijalima nove staze.
8. Napraviti poučnu stazu/kutak edukativne ploče sa svim važnim informacijama o flori, fauni i važnosti očuvanja močvarnog područja i plavo-zelene infrastrukture.
9. Svi rekreativni sadržaji koji zahtijevaju gradnju – trebali bi se nalaziti s druge strane prolaznog puta (prema zgradama i šoping centrima) -dio koji je zelen treba imati minimalne intervencije.
Kroz sve navedene korake, cilj je ostvariti viziju Pragrandea kao divljeg, ali prilagođenog prostora koji omogućava suživot s prirodom u gradu i promovira održivi razvoj te rješenje temeljeno na prirodi s fokusom na plavo-zelenu infrastrukturu. Pragrande ima izuzetnu važnost u očuvanju okoliša, održivom upravljanju resursima i prilagodbi na klimatske promjene.