Nova analiza po prvi put dokazuje trendove sustavne represije kojima su izložene zagovaračke okolišne organizacije i aktivisti.
Udruga Zelena akcija danas je predstavila analizu pritiska na djelovanje okolišnih organizacija u Hrvatskoj, prema kojoj represija nije samo fizičko nasilje. “Ona obuhvaća i prikrivene oblike poput ograničavanja kolektivnog djelovanja, smanjenja financiranja i ignoriranja prijedloga za poboljšanje sustava”, pojasnio je dr.sc. Kruno Kardov, autor istraživanja.
Dora Sivka iz Zelene akcije je naglasila kako dosad nisu objavljena slična istraživanja usmjerena na okolišne organizacije te je ovo prvi korak evidentiranja različitih vrsta represije.
Jedan od fokusa analize bio je dokumentiranje oblika ciljane represije pojedinačnih okolišnih organizacija i inicijativa. U posljednjem desetljeću, tužbe protiv sudjelovanja javnosti (SLAPP) i inspekcijski nadzori postali su tipične represivne mjere u Hrvatskoj. “Njima se nastoji kriminalizirati branitelje okoliša, utišati kritičke glasove, zastrašiti i financijski ih izgladniti”, istaknula je Sivka. Česte su prijetnje, posebice kada su dovedeni u pitanje ekonomski interesi privatnih aktera, a zabilježeni su i slučajevi fizičkog nasilja. “Prisutni su i primjeri sabotaža i uništavanja imovine, kao i financijsko kažnjavanje organizacije zbog javne kampanje”, dodao je dr. Kardov.
Nadalje, zabilježeno je i sustavno urušavanje institucija i procesa. Primjerice, nakon 2016. godine nije donesena nova nacionalna strategija razvoja civilnog društva, a Vladin Savjet za razvoj civilnog društva marginaliziran je u procesima donošenja odluka važnih za ovaj sektor. Ovakvo zatvaranje procesa odlučivanja odnosi se i na javna savjetovanja. “Na primjer, prevladavaju savjetovanja koja su provedena ispod zakonskih 30 dana kojih je u posljednjih 5 godina bilo čak 90 posto”, rekao je Tomislav Hudina iz udruge BIOM.
Rezultati istraživanja uklapaju se u šire europske i svjetske trendove. Michel Forst, Posebni izvjestitelj UN-a o braniteljima okoliša je u svojim izvještajima uočio da države na mirne okolišne prosvjede sve više odgovaraju represijom, a sve manje pružaju zaštitu ili poticajno okruženje.
“Zelena akcija će se s partnerskim organizacijama suprotstaviti svim oblicima represije te se boriti za promjenu takvog sustava”, zaključila je Sivka.
Analiza je izrađena u sklopu projekta “Očuvanje i zaštita prostora civilnog djelovanja” koji Zelena akcija provodi u suradnji sa Zelenom Istrom i austrijskom organizacijom Global2000, a financirana je sredstvima programa CERV.
Ovu aktivnost financira Europska unija. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorovi i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu. Europska unija ni Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Preuzmite publikaciju na poveznici: https://zelena-akcija.hr/system/document/1355/doc_files/original/Analiza_represije_nad_okoli%C5%A1nim_civilnim_dru%C5%A1tvom_listopad_2024._final.pdf