U Društvenom vrtu Gregovica u srijedu, 18. prosinca, od 11 do 13 sati Zelena Istra organizira besplatnu radionicu. S poljoprivrednom tehničarkom i permakulturnom praktičarkom Marinom Marijom Skorup učimo kako od prirodnih materijala načiniti slojevitu permakulturnu gredicu te sijemo sjemenje biljaka za zelenu gnojidbu. Radionica je besplatna, a za sudjelovanje se potrebno prijaviti na mail ured@zelena-istra.hr.
Pula, 12. prosinca 2024. - Želiš uzgajati hranu bez upotrebe štetnih sredstava i steći praktična znanja i vještine koje možeš primijeniti u vlastitom vrtu? Zanima te što je zelena gnojidba? Ako je tvoj odgovor na pitanja “DA”, požuri i prijavi se na besplatnu radionicu koju Zelena Istra organizira u Društvenom vrtu Gregovica u srijedu, 18. prosinca, od 11 do 13 sati. Dvosatnu radionicu vodi već poznato lice Društvenog vrta. poljoprivredna tehničarka i permakulturna praktičarka, Marija Marina Skorup.
U početku radionice od naše Marije Marine saznat ćeš više o tome što je to zelena gnojidba i na koji način biljke rahle tlo i poboljšavaju pristup vlage i zraka, dušika i minerala, odnosno poboljšavaju plodnost isrcpljenog tla. Naučit ćeš i koje se biljke mogu koristiti u tu svrhu te koje se biljke mogu potom saditi u obogaćeno tlo. Nakon kratkog teoretskog uvoda slijedi praktičan rad - svi sudionici zasukat će rukave te od kompostiranog kozjeg gnoja, sijena, trave i ostalih prirodnih resursa uslojiti permakulturnu gredicu i sudjelovati u sjetvi djeteline inkarnatke i ranog graška koje ćemo ovoga puta koristiti za obogaćivanje tla u iz Društvenom vrtu. Gredice će potom biti omeđene sadnim lopticama blitve koja dobro podnosi hladne zimske dane.
- Zeleni plug i permakutlura obogaćuju tlo, a bogato tlo daje i bogat urod. Zato bi bilo poželjno da vrtlari u svojim vrtovima primjenjuju ovakve metode koje štite bioraznolikost, omogućavaju obnovu eko sustava te uvećavaju kapacitet tla za skladištenje ugljika. Na taj način doprinosi se i sigurnosti opskrbe hranom i suzbijanju negativnih utjecaja klimatskih promjena - kaže Marina.
Prijaviti se možeš na ured@zelena-istra.hr najkasnije do utorka, 17. prosinca u 16 sati. Molimo da prilikom prijave naznačiš da se prijavljuješ za vrtlarsku radionicu te nam pošalješ svoje ime i prezime i broj telefona.
Radionica je prva u seriji od dvije radionice. Tema sljedeće radionice bit će podzemni perma modeli u koje će se sijati sjeme biljaka poput mrkve, celera, peršina i pastrnjaka. Dođi!
Napomene:
Planiraj odgovarajuću odjeću i obuću (npr. gumene čizme, tople majice, hlače i jakne) te ponesi par vrtlarskih rukavica (ako imaš)!
Ako se prijaviš na radionicu, pa odustaneš od sudjelovanja, molimo da nam to pravovremeno javiš!
Projekt “POdrži - Permakulturom do održivosti” financira Grad Pula-Pola u iznosu od 3.000,00 EUR.
Ovo priopćenje nastalo je u okviru projekta “POdrži - Permakulturom do održivosti”. Za sadržaj ovog priopćenja odgovara isključivo Zelena istra te isti nužno ne izražava stajalište Grada Pule-Pola.