• E-MAIL

    ured@zelena-istra.hr

  • Telefon

    +385 52 506 065

  • Adresa

    Gajeva 3, 52100 Pula

blog-img-10

Dunja Mickov

16. 01. 2025.

ODGOĐENO ZA PETAK: Educiraj se besplatno - u Društvenom vrtu Gregovica o podzemnim perma modelima i permakulturi

Udruga Zelena Istra obavještava sve zainteresirane da se, uslijed najavljene kiše, radionica o podzemnim perma modelima u Društvenom vrtu Gregovica neće održati u četvrtak, već u petak, 24. siječnja od 11 do 13 sati.
 

U Društvenom vrtu Gregovica u četvrtak, 23. siječnja, od 11 do 13 sati Zelena Istra organizira besplatnu radionicu. Od poljoprivredne tehničarke i permakulturne praktičarke Marine Marije Skorup učimo kako od prirodnih materijala načiniti slojevitu permakulturnu gredicu te sijemo sjeme mrkve, celera, peršina i pasternjaka u podzemne perma modele i sadimo lučice. Radionica je besplatna, a za sudjelovanje se treba prijaviti na mail ured@zelena-istra.hr.

Pula, 16. siječnja 2024. - Želiš uzgajati hranu bez upotrebe štetnih sredstava i steći praktična znanja i vještine koje možeš primijeniti u vlastitom vrtu? Zanimaju te podzemni perma modeli? Ako je tako, požuri i prijavi se na besplatnu radionicu koju Zelena Istra organizira u Društvenom vrtu Gregovica u četvrtak, 23. siječnja, od 11 do 13 sati. Dvosatnu radionicu vodi Marina Marija Skorup, verzirana u permakulturi.

U početku radionice od naše Marine saznat ćeš više o tome što su to podzemni perma modeli i koje kulture u njih možemo sijati, a koje saditi u njihovoj blizini, u nadzemnom dijelu perma gredice. Nakon kratkog teoretskog uvoda sudjelovat ćeš u nadogradnji postojeće perma gredice, u kojoj se ranije primjenjivala metoda izravnog kompostiranja na tlu. Pritom će se koristiti sijeno,  kompostirani kozji gnoj i ostali dostupni prirodni resursi. U izradi podzemnog modela upotrijebit će se i smeđi karton.

- Prirodni resursi omogućavaju nam da uzgojimo zdravu i nutrijentima bogatu hranu, ne oslanjajući se pritom na kemijska sredstva za hranidbu i zaštitu bilja ili suzbijanje korova. U današnje vrijeme, kada je zagađenje već ostavilo traga i na ljudskome zdravlju, od iznimne je važnosti raditi u sinergiji, a ne protiv prirode. Pritom štitimo bioraznolikost, smanjujemo nastanak otpada, čuvamo bioraznolikost i našu klimu. Na taj način u našem krškom području, vodimo posebno i računa o podzemnim voda koje su uvelike na udaru agrokemikalija - kaže Marina Marija Skorup.

Prijaviti se možeš na ured@zelena-istra.hr najkasnije do srijede, 22. siječnja u 16 sati. Prilikom prijave naznači da se prijavljuješ za vrtlarsku radionicu te nam pošalji svoje ime i prezime i broj telefona.

Radionica je druga u seriji od dvije radionice koje se održavaju u sklopu projekta “POdrži - Permakulturom do održivosti” kojeg Zelena Istra provodi uz financijsku podršku Grada Pule - Pola. Tema prethodne radionice na koju se odazvalo čak 17 zainteresiranih građana/ki bila je zelena gnojidba. Dođi i ti!

Važno:
Planiraj odgovarajuću odjeću i obuću (npr. gumene čizme, tople majice, hlače i jakne) te ponesi par vrtlarskih rukavica (ako imaš)!
Ako se prijaviš na radionicu, pa odustaneš od sudjelovanja, molimo da nam to pravovremeno javiš!

Fotografija: Zelena Istra

 

Prilozi