Komunalci izigrali zakon koji jamči pravedniju naplatu odvoza
U procesu pristupanja Europskoj uniji obaveza Hrvatske je I usklađivanje svih zakonskih propisa iz područja zaštite okoliša s europskom legislativom. Slijedom toga izmijenjen je 2008. i Zakon o otpadu koji je obvezao sve JLS i komunalna poduzeća da od 1. siječnja 2010.g. napuste praksu naplate usluge odvoza otpada po m² stambenog prostora.
Zakon u članku 17., stavku 2. kaže: "Grad Zagreb, grad i općina za komunalni otpad iz kućanstva kao kriterij količine iz stavka 1. ovoga članka mogu primijeniti jedinicu mase ili volumen otpada ili broj članova kućanstva."
Svrha te izmjene zakona i takvog načina naplate je uvođenje pravednijeg sustava obračuna u kojem se individualizira odgovornost za stvaranje otpada, tj. oni koji stvaraju manje otpada plaćaju manje od onih koji ga stvaraju više. Znači da bi jedna osoba koja sama živi u 50 kvadrata ubuduće plaćala manje nego četveročlana obitelj koja živi u 50 kvadrata, zato što je jasno da jedna osoba stvara manje otpada nego četiri. S druge strane to je kao financijski instrument i poticaj za što veće recikliranje jer prema Nacionalnom planu gospodarenja otpadom, ali i prema Planu gospodarenja otpadom Istarske županije gradovi i općine imaju obavezu odvojeno sakupljati najmanje 23% otpada do 2015. te još više u sljedećim godinama. Procjenjuje se da danas u Istri nismo stigli još ni do 10%.
No, Pula Herculanea, ali i neka druga istarska komunalna poduzeća umjesto da se na vrijeme organiziraju i poduzmu sve da se usklade sa zakonom, izmislili su način obračuna koji smatramo protuzakonitim jer se i dalje temelji na m² površine.
To se da iščitati iz akta pulskog gradonačelnika od 3. veljače 2010.g. koji između ostalog kaže "Društvo Pula Herculanea d.o.o. je izradilo prijedlog cjenika koji se temelji na kriteriju volumena. Predloženi način obračuna cijena komunalne usluge određuje se prema zaduženom volumenu spremnika za odlaganje komunalnog otpada, a zaduženi volumen spremnika za odlaganje komunalnog otpada određuje se po m² stambene ili površine poslovnog prostora, time da za 1 m² zaduženi volumen spremnika iznosi 1,84 litre."
Drugim riječima volumen se određuje po m² (?!), tj. sve je ostalo isto osim što je m² promijenio ime u "volumen", ili bolje rečeno - virtualni volumen!
No, dobro smo još i prošli jer su komunalci mogli na primjer izmisliti da odvoz otpada naplaćuju prema:
UMNOŠKU prosjeka visine članova domaćinstva x površina stana
Volumen = površina x visina
I sve je prema zakonu.
Ili: Mama+tata+prvo dijete+drugo dijete+baba+dida (u cm)/6 X kvadratura stana.
Umjesto pravog mjerenja visine mogla bi se uzeti u obzir i prosječna visina građana/ki RH x kvadratura stana i eto volumena.
Šalu na stranu, u isto vrijeme dobar primjer uspješnog prilagođavanja zakonu je Grad Pazin koji je uveo obračun po broju članova kućanstva. Pripremili su se na vrijeme, organizirali i uveli pravedniji sustav.
Izgleda da i dalje većina komunalaca nedovoljno ozbiljno shvaća zakonske obaveze, ali ni temeljni smisao tih propisa koji dugoročno trebaju osigurati pravedniju naplatu, veću reciklažu i bolju kvalitetu života.
Zelena Istra će o nepoštivanju zakona obavijestiti nadležne institucije.