Klijentelističko prostorno planiranje i pretjerena izgradnja u priobalju dobili potporu vladajuće IDS/SDP-ove većine
Urbanistički plan uređenja "Lučica Delfin", školski primjer klijentelističkog prostornog planiranja i devastacije najvrjednijih gradskih prostornih resursa, IDS/SDP-ova većina u pulskom Gradskom vijeću usvojila je 27. siječnja 2011. godine. Inicijativa građana za obustavu postupka donošenja tog plana bila je zatražila od predsjednika Gradskog vijeća Denisa Martinčića da prije samog glasovanja članovima i članicama Vijeća obrazloži još jednom dalekosežne negativne razvojne implikacije predloženog modela razvoja grada i prezentaciju alternativnog modela održivog razvoja koji bi i Gradu i građanima donio korist, no Martinčić je taj zahtjev odbio unatoč činjenici da je zahtjeve Inicijative svojim potpisom podržalo više od 4000 građana.
Zakonom o prostornom uređenju i gradnji utvrđeno da o prostornim planovima odlučuju predstavnička tijela gradova i općina. Budući da Zakon nije utvrdio obavezu utvrđivanja javnog interesa putem obaveze predstavljanja npr. ekonomskih parametara odabranih varijanti nekog plana, konačna odluka donosi se bez elemenata potrebnih za odlučivanje, uglavnom se svodeći na stranačku stegu prilikom glasovanja. Tako je bilo i prilikom izglasavanja UPU-a "Lučica Delfin". Premda su građani u vše navrata tražili samo razgovor o budućnosti dijela našeg zajedničkog grada, vijećnici IDS-a i SDP-a nisu dopustili da se raspravlja o nečemu što im ne odgovara, držeći pod svojom isključivom kontrolom proces prostornog planiranja. Mašineriju stranačkog glasovanja, čiji su pijuni i koja funkcionira bez preispitivanja vlastitih odluka i moralnih načela, smatramo sramotnom i najvećom štetom za ovaj grad. Struka koja proizvodi planove obilježena je klijentelizmom i podilaženjem, a nadležno ministarstvo samo provjerava poštuju li se zakonske odredbe, ne ulazeći u stručnu problematiku. Naposljetku se događa i dogodilo se i u ovom slučaju da je interes investitora za neko atraktivno priobalno područje bio jedini razlog donošenja nekog prostornog plana. Investitor je, uostalom, sam i financirao donošenje plana. U posljednje vrijeme slušamo i o sudskim epilozima planiranja koje je politika podredila nekom privatnom interesu. Nadamo se da će pod povećalo pravosuđa prije ili kasnije doći i pulska gradska uprava.
Zbog nedostatka političke volje da se osigura transparentno odlučivanje o prostornim problematikama u javnom interesu, koju može osigurati isključivo kvalitetno i smisleno uključivanje javnosti u odlučivanje o prostornim i razvojnim temama, građani su u Puli osuđeni isključivo na prosvjedno djelovanje kada žele reducirati ili ukinuli štetne aspekte prostornih planova koji se donose u njihove ime. Planovi se donose unatoč masovnom protivljenju građana i unatoč tome što nitko ne zna i nema predodžbu o ekonomskim i drugim učincima plana koji se usvaja. Bilo bi zanimljivo znati, na primjer, koliko će se iz Gradskog proračuna morati platiti izgradnja infrastrukture potrebne da bi tvrtka SBE mogla izgraditi svoje apartmane uz more?
A kome su zapravo IDS-ovi i SDP-ovi vijećnici UPU-om "Lučica Delfin" omogućili veliku zaradu na štetu svih građana Pule" Radi se o tvrtci SBE d.o.o.. čiji se predstavnik Anmir Schlomo ne libi podmetanja i prevara da bi postigao svoj cilj. Prevario je članove i članice Mjesnog odbora Nova Veruda pokazavši im idilične sličice projekta gradnje na tom području, koje su vijećnici podržali, da bi se potom u planu našla sasvim drugačija "slika". Prevario je građane organiziravši prikupljanje potpisa za podršku svom planu gradnje, a da prije toga javno nikada nije najavio prikupljanje potpisa, pa su građani, upoznati jedinio s djelovanjem Inicijative građana, njegove liste potpisivali uvjereni da potpisuju podršku upravo suprotnom stavu - protiv izgradnje na području iznad lučice Delfin.