Mještani Tar-Vabrige tijelima brane stogodišnju ladonju koju Općina želi posjeći
Oko stoljetne ladonje koju je Općina Tar-Vabriga u Istri odlučila posjeći radi izgradnje kružnog toka već danima se okupljaju nezadovoljni mještani koji svojim tijelima brane sječu ladonje.
Na slici je najstarija mještanka Općine Tar-Vabrige, Marija Bibulić (103 god.) koja se oštro protivi uklanjanju ladonje u Vabrigi. Nona Marija se sjeća da je još dok je bila djevojčica ova ladonja bila veliko stablo i srce je boli što se prema stogodišnjem simbolu njenog mjesta odnose bez poštovanja. Poručuje “Pustite da stari istarski coki žive!”
Mještani su mišljenja da novi kružni tok nije dobro i logično rješenje za sigurnost prometa u naselju, kako je načelnik izjavio,dapače ako se promet iz smjera Poreča i Laruna bude preusmjeravao kroz taj kružni tok,to će stvarati još veće probleme za sigurnost prometa kroz uske ulice stare jezgre Vabrige.
Mještani su pokrenuli i peticiju kojom se traži obustava sječe ladonje radi izgradnje kružnog toka u Vabrigi. Potpisi će se prikupljati u nedjelju 10.07.2016. ispred marketa KIWI u Vabrigi u vremenu od 7-19h za sve mještane Općine Tar-Vabrige. Prikupljat će se i potpisi potpore od strane građana koji nisu mještani Općine, ali žele podržati mještane u njihovoj namjeri.
Gda Marija, 103 godine, vjerojatno je jedna od rijetkih, ako ne i jedina, koja se sjeća kako je u Vabrigi bilo pusto bez bogatog hlada ove prelijepe ladonje. Odluke o uklanjanju 100-godisnjih stabala svaka bi općina morala donositi uz prethodne konzultacije s građanima koje s tihim i raskošnim zelenim divovima često povezuju brojna sjećanja i emocije. Zato stabla predstavljaju ne samo prirodni, okolišni, vec i društveno-kulturni kapital, a svako njihovo uklanjanje znači i brisanje društveno-kulturne memorije i identiteta. Nadamo se da će i dotični načelnik općine shvatiti vrijednost ove ladonje te uvidjeti da projekti kojima se satire dio specifičnog lokalnog identiteta nužno ne mogu pridonijeti razvoju lokalne zajednice. Mudrost u odlučivanju, nažalost, danas su sačuvale jos samo rijetke lokalne zajednice u kojima odluke ovakvog društveno-kulturno-okolišnog značaja donose svi pripadnici lokalne zajednice, kroz argumentiranu raspravu, uvažavajući pritom osobito one najstarije i najmudrije, poput gde Marije.
Ovaj slučaj, koji je izazvao velik interes javnosti, pokazuje koliko je bitna aktivna uloga građana u planiranju i životu lokalne zajednice, ali i koliko se javne vlasti udaljuju od svojih građana te ignoriraju i zanemaruju njihovo mišljenje. Na kraju krajeva javna vlast je tu zbog nas građana, ali nažalost ih na to treba uvijek, iznova podsjećati!