Građanska inicijativa "Volim Prtlog" protiv betonizacije zaštićenog krajobraza u Labinu!
U Labinu je javnosti predstavljena Građanska inicijativa Volim Prtlog koja je nastala zbog želje grupe građana da ukaže na vrijednost Prtloga kao značajnog krajobraza te da zbog budućih generacija iskaže potrebu njegova očuvanja kao zelenog pojasa. Na konferenciji za medije 27. veljače najavljena je peticija, ali i brojne aktivnosti koje će inicijativa organizirati u narednom razdoblju. I Zelena Istra se pridružuje ovoj inicijativi, a potpisivanjem ove peticije protivimo se odlukama Gradskog vijeća Grada Labina kojima je izglasano donošenje Odluke o izradi Urbanističkog plana uređenja Turističkog razvojnog područja Prtlog 2 (4.11.2016.) i Prtlog 1 (20.12.2016.) Peticiju možete potpisati na sljedećem linku: https://www.peticija24.com/zaustavimo_devastaciju_i_degradaciju_prtloga
Budući da je zbog inicijative investitora došlo do izmjene Prostornog plana Istarske županije, inicijativa proziva vlast koja bez ikakve vizije ili vlastite strategije prihvaća takve inicijative, kao i vijećnike koji bez konstruktivnih rasprava dižu ruke i donose odluku od presudne važnosti za budućnost lokalne zajednice.
Prtlog je bio i ostao jedna od rijetkih oaza zelenila i mira na istočnoj obali Istre, pošteđen betonizacije i gradnje, kako apartmana, tako i kuća za odmor i hotela. - Ukoliko, međutim, dođe do potpune devastacije prostora, što bi se ovim urbanističkim planiranjem dogodilo Prtlogu, briše mu se status zaštićenog krajobraza i javljaju se problemi kakve sada možemo vidjeti i čuti iz medija duž cijele obale Jadrana, naglašavaju u inicijativi.
U Inicijativi Volim Prtlog izdvajaju četiri točke kojima argumentiraju zahtjev peticije.
Prva je pogodovanje investitorima, u što sumnjaju zbog toga što je poduzeće Hillis četiri d.o.o., dio Emac fonda, zemljište kupovalo još od 2007. godine te sada ima više od 34 ha, dok se mještanima godinama govorilo da tu neće biti nikakve gradnje jer se radi o zaštićenom području. Nakon prodaje je to područje pretvoreno u građevinsko. Londonska tvrtka Emac Capital još je 2011. javno predstavila tri velika projekta u Istri, i to u Vodnjanu, Labinu i Balama te se postavlja pitanje kako su znali da će tamo graditi ako je Grad Labin predlagao izmjene prostornih planova tek 20. prosinca 2012.
Druga se točka odnosi na transparentnost lokalne vlasti, jer lokalna vlast koja nije transparentna ne zaslužuje povjerenje građana, a svaki oblik tajnosti protivan je interesu građana lokalne zajednice. Navode da su oporbeni vijećnici tražili zapisnike sa svih sastanaka vođenih s investitorima, ali ih nisu nikada dobili, a sve je ostalo u tajnosti i dan danas.
Kao treće, u inicijativi zahtjevaju izradu razvojnih projekata, jer Grad Labin nije pristupio izradi jedne od temeljnih tehnika u planiranju i upravljanju održivim razvojem, a to je procjena prihvatnih kapaciteta. Za Prtlog to ima osobitu važnost zbog kategorije zaštićenog krajobraza, lošeg primjera iz Rapca, odakle su lokalni stanovnici ''istjerani'' s plaža, cesta i parkirališta, infrastrukturnih pitanja i pitanja turističkog razvoja Labina. Konačno, od vladajućih se zahtjeva izrada studije strateške procjene utjecaja na okoliš, što se izbjegava ne samo u Labinu, nego i ostatku Istre.
Borba za Prtlog borba je za budućnost i interes lokalne zajednice, za transparentno i prije svega odgovorno ponašanje lokalne vlasti. Kako će građani vrednovati postupak kojim su obmanuti, od prodaje terena do uskraćivanja potrebnih informacija, vidjet ćemo na predstojećoj peticiji. Ostanu li građani ravnodušni za ovakvo neodgovorno djelovanje, suprotno interesu lokalne zajednice, znači da podržavaju ovu malverzaciju ne samo prostora već i ljudskih sudbina, zaključuju u Inicijativi.