U ISTRI OBILJEŽEN TJEDAN SMANJENJA NASTANKA OTPADA- EWWR2017 Održani TiDam-TiDaš sajmovi i tulumi razmjene
Udruga Zelena Istra i Istarska županija i ove su se godine priključili Europskom tjednu smanjenja nastanka otpada (EWWR 2017) tijekom kojega je organizirano niz eko događaja s ciljem poticanja građana/ki na prevenciju nastanka otpada, ponovnu uporabu i recikliranje. Ovogodišnja zajednička tema za više od trinaest tisuća različitih događaja koji su se održati diljem Europe je - POPRAVI I PONOVNO UPOTRIJEBI.
Prvi tulum razmjene ili swap party održan je u Društvenom centru Rojc. Odaziv građana je bio odličan te je uz druženje, glazbu i opuštenu atmosferu stotinjak građana razmjenilo odjeću, knjige, nakit, cipele, kapute, ploče i druge predmete. Zaključak prisutnih kao i brojnih volontera bio je- trebamo to ponoviti! Zanimljivo je bilo i pogledati prezentaciju "repair caffea" udruge Cassoni Vechi. Naime, ova udruga nudi svojim sugrađanima mogućnost da u tvrđavi Cassoni Vechi (Pula, Vidikovac) koriste alate kojima udruga raspolaže za popravaka svojih kućanskih aparata uz stručno vođenje.
U istom duhu u subotu je održan i veliki sajam razmjene bez novaca u Umagu. Velik odaziv građana, šarolika ponuda odjeće, obuće, igračaka, kućanskih aparata i sportskih rekvizita doprinijela je subotnjem šušuru gradskog centra. Sudjelovali su i umaški vrtići, "Eko-malci" osnovne škole "Marija i Lina" i brojni volonteri. A uz glazbu građani su se mogli osvježiti San Servolo pivom i sokovima u trajnim "CupUp" čašama kako bi izbjegli korištenje jednokratne ambalaže. Događaj je organiziran u suradnji s Gradom Umagom i Komunalnim poduzećem "6.maj".
Više od 300 mališana sudjelovalo je i na događajima razmjene igračaka i to u pulskom vrtiću "Centar" i šišanskom vrtiću "Bubamara". Mališani su naučili zašto je ponovna uporaba važna i kako igračke koje su njima dosadile nekom drugome mogu biti nove i zanimljive!
Obilježavanje EWWR2017 tjedna završeno je svečanim eko programom u Osnovnoj školi Banjole. Učenici su uz pjesmu, recitacije i skulpture od otpada predstavili program eko-škole. A Općina Medulin i Komunalno poduzeće osigurali su nove setove za odvojeno prikupljanje otpada u obliku životinja za sve medulinske vrtiće i škole.
Nekontroliranom kupnjom i potrošnjom proizvoda stvaramo ogromne količine otpada, ali i nepotrebno trošimo prirodne resurse. Primjerice, samo u Europskoj Uniji godišnje nastane 157 kilograma ambalažnog otpada po glavi stanovnika. Ponovnom uporabom proizvoda smanjujemo količine proizvedenog otpada, pozitivno utječemo na okoliš i prirodu, ali i na socijalne te ekonomske aspekte društva. Stoga su sva gore navedena događanja dio šire kampanje koja se na području Istarske županije provodi u sklopu Plana za zdravlje i socijalno blagostanje Istarske županije pod jednim od prioriteta - OTPAD.
Djeliće atmosfere pogledajte u fotogaleriji na linku: https://www.facebook.com/pg/UdrugaZelenaIstra/photos/?tab=album&album_id=1698035586936881