Zelena Istra pozdravlja i podržava odluku Festivalskog vijeća da se na ceremoniji otvaranja 70. Pulskog filmskog festivala vatromet zamijeni svjetlosnim showom s laserima.
Istina je da je vatromet zaštitni znak i dugogodišnja tradicija vezana uz otvaranja Pulskog filmskog festivala za koju su brojne Puležanke i Puležani emotivno vezani. Međutim, posljedice ovog blještavog i glasnog veselja koje traje svega nekoliko minuta, za brojne su divlje životinje i kućne ljubimce vrlo stresne, nerijetko i kobne. Najviše trpe ptice koje žive u gradu.
U nastavku nabrajamo posljedice vatrometa za ptice koje navodi Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode i udruge BIOM te posljedice za kućne ljubimce koje nam prijavljuju njihovi vlasnici:
• Posljedice vatrometa posebno su dramatične za dnevne ptice koje noć provode spavajući na spavalištima. Uplašene nenadanim eksplozijama ptice sa spavališta panično bježe te se, zbog panike i nedostatka svjetla, sudaraju međusobno ili s drugim objektima pri čemu se mogu teško ozlijediti pa i uginuti.
• Ukoliko se nađu u blizini detonacija, pritisak koji nastaje eksplozijom dovodi do teških unutarnjih povreda i smrti ptica.
• Eksplozije kod ptica također uzrokuju fiziološki stres, koji kod pojedinih primjeraka može izazvati srčani ili moždani udar.
• U periodu gniježđenja, koje se odvija u proljeće i rano ljeto, ptice uslijed uznemiravanja vatrometom bježe s gnijezda, ostavljajući ptiće izložene vremenskim (ne)prilikama i predatorima. Ovisno o jačini vatrometa, može doći do potpunog napuštanja individualnih gnijezda ili pak cijelih kolonija.
• Mnogi kućni ljubimci, osobiti psi i mačke, panično bježe od vlasnika uplašeni bukom vatrometa. Neki, nažalost, i stradavaju u prometu.
• Budući da psi imaju puno razvijenije osjetilo sluha od ljudi, buka koju proizvodi vatromet može dovesti do trajnog oštećenja sluha i pojave tinitusa, odnosno šuma u ušima.
Brojni su primjeri europskih gradova koji su zabranili održavanje novogodišnjih vatrometa, navodimo neke od njih: Amsterdam, Ancona, Bologna, Napulj, Portland, Eugene... Ne moramo primjere tražiti u Europi i svijetu, proslavu Nove 2023. godine laserskim vatrometom obilježili su i neki hrvatski gradovi, poput Rovinja, Opatije, Labina, Čazme i Samobora.
Mnogi navode lijepa sjećanja iz djetinjstva kao razlog zbog kojega bi trebalo nastaviti s tradicionalnim vatrometom, ali zaboravljaju da djeca, osim vatrometa, jako vole i životinje. Stoga završavamo citatom sedmogodišnjeg dječaka iz Pule koji je na pitanje voli li vatromet i hoće li mu nedostajati ako ga zabrane, odgovorio: „Ja ne volim vatromet, ja ga obožavam! Ali ako zbog vatrometa umiru ptice, onda ga ne želim.”
Fotografija: magic pictures/Shutterstock